Przeczytaj o najpiękniejszych atrakcjach turystycznych Chęcin

Zapraszamy na zwiedzanie Chęcin i Gór Świętokrzyskich. Z naszego pola namiotowego tylko „kilka kroków” (a dokładnie 150 metrów) do zamku w Chęcinach. Gdy wdrapiecie się już Państwo na zamkową wieżę, będzie mogli podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram Gór Świętokrzyskich i… zaplanować dalszą podróż. Ale zanim udacie się w tę eskapadę, pospacerujcie po Chęcinach.

Piękne Chęciny

Chęciny to pięknie położone miasteczko z mnóstwem zabytków. Najbardziej znanym jest górujący nad miasteczkiem gotycki zamek królewski, którego historia sięga przełomu XIII i XIV wieku. Zamek po przeprowadzonej kilka lat temu rewitalizacji jest dostępny dla turystów przez cały rok. Na zwiedzenie zamku zarezerwujcie 1,5-2 godziny. Szczególnie polecamy widok z zamkowych wież – to jedna z najpiękniejszych panoram w Górach Świętokrzyskich. Z zamku widać – jak na dłoni – całe Chęciny, Kielce, Góry Świętokrzyskie z Łysicą i Świętym Krzyżem, a przy bardzo dobrej widoczności nawet… Tatry, które od Chęcin są oddalone aż o 180 km.

Na północnym stoku Góry Zamkowej, pomiędzy zamkiem a Rynkiem, znajduje się gotycki kościół Świętego Bartłomieja z początku XIV wieku. Świątynia została wybudowana najprawdopodobniej przez Władysława Łokietka, a rozbudowana przez jego syna Kazimierza Wielkiego. We wnętrzu kościoła duże wrażenie robią wczesnobarokowy ołtarz główny i późnorenesansowe stalle ze scenami z życia Świętego Franciszka. Od strony południowej do kościoła przylega kaplica Trzech Króli, zwana także kaplicą Fodygów, która została wzniesiona w 1614 r. przez Kacpra Fodygę – wójta Chęcin, pochodzącego z Mesocco – miasteczka z obecnego pogranicza włosko-szwajcarskiego. W kaplicy spoczywają doczesne szczątki rodziny Fotygów. Legenda mówi, że kościół i zamek połączone są podziemnym przejściem – tunel czeka na odkrycie. Z pewnością byłby dużą atrakcją turystyczną.

Gotycki kościół i klasztor Franciszkanów został ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego w 1368 r. Mury klasztoru wyznaczają dawną granicę średniowiecznego miasteczka. Klasztor ma niezwykłą i bolesną historię. Podczas reformacji – w 1581 roku – kościół został przejęty przez innowierców, do katolików powrócił dopiero po 15 latach. Dzieła odbudowy i rozbudowy podjął się starosta chęciński i lelowski Stanisław z Ruszczy Branicki, któremu zawdzięczamy budowę barokowej kaplicy pod wezwaniem św. Leonarda, zwanej też kaplicą Branickich. Odbudowany kościół został ponownie konsekrowany w 1628 r. Kolejny cios padł na klasztor w 1657 roku, gdy wojska szwedzkie, siedmiogrodzkie i kozackie napadły i zniszczyły Chęciny, a w klasztorze zabiły trzech zakonników. Podczas zaborów w 1817 roku klasztor został skasowany, a w jego obiektach stworzono więzienie, które istniało przez 110 lat – do 1927 roku. W części obiektów działała wówczas fabryka marmuru. Po likwidacji więzienia w klasztorze działał sąd grodzki, a także szkoła. W czasie II wojny światowej stacjonowało wojsko niemieckie. Po wojnie mieściła się tu szkoła podstawowa, a także szkoła kamieniarska. W latach 60-tych XX wieku klasztor i kościół przekształcono w obiekt turystyczny – w budynkach klasztornych urządzono hotel, w kościele – restaurację, a w kaplicy św. Leonarda – coctailbar. Klasztor – po 174 latach – w 1991 roku powrócił do Franciszkanów, którzy do dziś – z dużym trudem, ale i powodzeniem – odnawiają ten piękny zabytek.

Kilka minut spacerem od klasztoru Franciszkanów, przy ulicy Małogoskiej znajduje się barokowy klasztor Bernardynek z kościołem pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny z XVII wieku. Do początku XX wieku służył siostrom Klaryskom, gdy władze carskie zabroniły przyjmowania nowicjuszek. Przez prawie 30 lat klasztor stał pusty, aż do 1930 roku, kiedy przybyły siostry Bernardynki z klasztoru Świętego Michała Archanioła z Wilna.

Niedaleko klasztoru, także przy ulicy Małogoskiej, znajduje się Niemczówka – piękna, renesansowa kamieniczka mieszczańska z 1570 r. Jej nazwa pochodzi od pierwszych właścicieli, którymi byli Walenty Września i jego żona Anna z Niemczów. Wyremontowana kilka lat temu Niemczówka jest obecnie siedzibą Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny, do którego warto zajrzeć po wiedzę i materiały dla turystów, a także żeby zwiedzić zabytek. Budynek składa się z parteru, na którym są trzy pomieszczenia i sień przejazdowa, która prowadzi na dziedziniec, piętra i piwnic – podziemni. W Sali Wielkiej zachowało się trzyczęściowe okno z renesansowymi kolumnami wykonanymi z piaskowca, a także drewniana belka stropowa – sosręb – z datą 1634 r. (rozbudowa domu) i nazwiskiem ówczesnego burmistrza Chęcin Walentego Soboniewskiego. W Niemczówce jest także niezwykle pięknie wykonana makieta zamku królewskiego w Chęcinach w skali 1:72.

Przy ulicy Długiej znajduje się późnorenesansowa Synagoga, która została wybudowana w XVII wieku. Prostokątny obiekt murowany jest z ciosów kamiennych i cegły. Budynek synagogi jest charakterystyczny dzięki czterospadowemu dachowi łamanemu typu polskiego, który pokryty jest gontem. Warto spojrzeć na architektoniczne detale – późnorenesansowe, kamienne obramowania okien. Sylwetkę zabytku podkreślają też szkarpy, które wzmacniają narożniki. Synagoga pełniła swoją funkcję przez ponad 300 lat – do II wojny światowej. Po odrestaurowaniu w zabytkowej synagodze powstanie Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej.

Na północno-wschodnim zboczu Góry Zamkowej, w lesie na południe od ulicy Radkowskiej znajduje się cmentarz żydowski – kirkut.

Centrum średniowiecznych i współczesnych Chęcin jest Rynek (plac 2 Czerwca) z malowniczymi kamieniczkami, ratuszem, studnią i pięknym widokiem na zamek. Co ciekawe miasteczko ma dwa rynki – Górny – plac 2 Czerwca i Dolny – plac Stefan Żeromskiego.

A czy wiecie, że w Chęcinach jest część Uniwersytetu Warszawskiego? To Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej (ECEG) na Rzepce – przepiękny i nowoczesny obiekt, który zdobył wiele architektonicznych nagród. Pięć połączonych ze sobą budynków zostało świetnie wpasowanych w dawny kamieniołom.

Więcej o atrakcjach turystycznych województwa świętokrzyskiego przeczytacie na www.swietokrzyskie.travel.

Zapraszamy w Góry Świętokrzyskie i na nasze pole namiotowe POD ZAMKIEM w Chęcinach 🙂

Chęciny, 07.10.2017 r. Widok na zamek królewski. Chęciny, 07.10.2017 r. Widok na zamek królewski. Fot. Łukasz Zarzycki / www.lukaszzarzycki.pl
Widok na zamek królewski w Chęcinach. Fot. Łukasz Zarzycki / www.lukaszzarzycki.pl